Wybór miejsca pod instalację paneli fotowoltaicznych – jak się przygotować

Wybór miejsca pod instalację paneli fotowoltaicznych jest decydującym krokiem w podróży po energię słoneczną. Wybór lokalizacji to nie tylko znalezienie miejsca, które jest blisko miasta, zależy również od tego, jak zamierzasz wykorzystać wyprodukowaną energię.

Preferowane są podstacje

Niezależnie od tego, czy masz dużą elektrownię PV z kilkoma budynkami, czy małą instalację, będzie ona musiała zostać podłączona do elektrycznej sieci dystrybucyjnej. Wiąże się to z przełączeniem zasilania ze średniego napięcia na wysokie, co można zrobić poprzez podstacje.

Istnieje wiele czynników, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze najlepszej lokalizacji podstacji. Na przykład ważna jest bliskość elektrowni, dostęp do dużej aparatury oraz wpływ na środowisko. Niektóre podstacje znajdują się pod ziemią i wymagają budynków o specjalnym przeznaczeniu, podczas gdy inne znajdują się na powierzchni i mogą wymagać ogrodzonych terenów.

Wybór właściwej podstacji jest istotnym elementem budowy elektrowni słonecznej. Istnieją dwa główne typy podstacji: odgałęzienie liniowe i step-up. Odgałęzienie liniowe wymaga budowy rozdzielni, natomiast step-up to podstacja podłączana do linii przesyłowej. Koszt połączenia z linią przesyłową wzrasta wraz z poziomem napięcia – fragment ten pochodzi od redaktora portalu Informator Medycyny Estetycznej.

Najlepszym typem stacji transformatorowej do zastosowania dla elektrowni PV jest stacja transformatorowa liniowa. Transformator mocy jest głównym elementem tego typu podstacji. Podnosi on napięcie do poziomu sieci i jest połączony z szynami zbiorczymi. Podstacja z podwójnymi szynami zbiorczymi to również opcja dla zakładu o dużej mocy zainstalowanej. Pozwala ona na podłączenie obwodów do obu szyn zbiorczych, zapewniając efektywność kosztową i elastyczność.

Podstacja liniowa jest droższa od podstacji schodkowej i może być trudna w instalacji. Ten typ podstacji wymaga budowy rozdzielni, a koszt podłączenia instalacji PV do odczepu liniowego jest wyższy. Jednak może to być wygodniejsze dla właściciela budynku. Mogą oni sprzedawać nadwyżkę energii z powrotem do sieci, a jednocześnie umożliwiają ogólne operacje przełączania w celu konserwacji. W niektórych obszarach rozdzielnice z izolacją gazową mogą być opłacalnym rozwiązaniem.

Podstacje mają również możliwość przerywania przepływów mocy, co może zapobiec zwarciom i prądom przeciążeniowym. Ponadto posiadają dużą liczbę urządzeń zabezpieczających i wyłączników, które chronią system elektryczny przed przepięciami i innymi uszkodzeniami. Mogą być również wykorzystywane do sterowania przepływem energii z elektrowni do odbiorców.

Przemysł podstacji przeżywa rozkwit. Według ostatnich badań, globalny rynek podstacji osiągnął 151 miliardów dolarów w 2019 roku. Przewiduje się, że w przyszłości będzie to nadal rosło. Oczekuje się, że globalny rynek podstacji wzrośnie o 24500 jednostek rocznie do 2026 roku. Wynika to z rosnącego zapotrzebowania na bardziej wydajne sieci. Jest również napędzany przez potrzebę szybkiego rozszerzenia zdolności przesyłowych.

Podstacje można sklasyfikować według klasy napięcia, stylu konstrukcji oraz materiałów. Są to najważniejsze czynniki przy wyborze podstacji dla instalacji PV. Jednymi z najbardziej popularnych typów podstacji są podstacja liniowo-transformatorowa i podstacja z podwójnymi szynami zbiorczymi. Ponadto podstacja liniowo-transformatorowa jest najtańszą opcją.

Orientacja wpływa na ilość możliwej do wyprodukowania energii

Zorientowanie paneli fotowoltaicznych w określonym kierunku wpłynie na ich wydajność oraz na całkowitą ilość wyprodukowanej energii. Na przykład panele skierowane na południowy zachód będą produkować o 8% mniej energii niż te skierowane na południe. Dzieje się tak dlatego, że południowy zachód to kierunek, w którym zachodzi słońce, natomiast zachód to kierunek, w którym słońce wschodzi. Słońce wschodzi i zachodzi o różnych porach, więc ma sens, że panel skierowany na zachód będzie bardziej wydajny rano i w nocy.

Nie jest zaskoczeniem, że panele fotowoltaiczne będą instalowane w coraz większej liczbie domów i biur. W sytuacji, gdy ponad dwa miliardy ludzi nie ma dostępu do konwencjonalnych sieci energetycznych, nadszedł czas, aby rozważyć energię słoneczną jako rozwiązanie naszych problemów energetycznych. W przeciwieństwie do konwencjonalnej energii elektrycznej, energia słoneczna jest czysta, niezawodna i stosunkowo tania. Ponadto, po zainstalowaniu systemu fotowoltaicznego, można uzyskać kredyty w rachunku za nadwyżkę wyprodukowanej energii.

Najlepszą rzeczą do zrobienia jest skonsultowanie się z konsultantem solarnym w celu uzyskania porady, jak zmaksymalizować swoją moc fotowoltaiczną. Podczas gdy panele słoneczne mogą być zainstalowane w dowolnym kierunku, najlepiej jest spojrzeć na ścieżkę słońca na południe i pozycję słońca na niebie, aby dowiedzieć się, jaki kierunek będzie produkować najwięcej energii. Konsultant solarny może następnie przeprowadzić audyt solarny, aby zmaksymalizować produkcję energii słonecznej i zminimalizować negatywny wpływ na Twój portfel. Na przykład, panele słoneczne skierowane na zachód będą produkować więcej energii rano i wieczorem, podczas gdy te skierowane na południe będą produkować więcej energii późnym popołudniem. Ponadto, dobry konsultant solarny może zidentyfikować najlepsze lokalizacje dla paneli i innych urządzeń, zapewniając w ten sposób najbardziej produktywny system słoneczny dla domu lub firmy. Najlepsze jest to, że większość instalatorów słonecznych chętnie dzieli się swoimi wskazówkami. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na instalację paneli słonecznych, czy na ich konserwację, będziesz czerpać korzyści przez wiele lat.

Wskaźniki efektywności nie mają tak dużego znaczenia, jak mogłoby się wydawać

Pomimo tego, co być może słyszałeś, wskaźniki efektywności nie znaczą tak wiele. Należy pamiętać, że panele słoneczne przetwarzają tylko niewielką część światła słonecznego na energię elektryczną. W związku z tym przy planowaniu systemu solarnego należy wziąć pod uwagę kilka innych czynników. Rodzaj ogniw zastosowanych w panelu, jak również konstrukcja matrycy paneli słonecznych, mogą wpłynąć na to, jak efektywnie działa system.

Na przykład, panele monokrystaliczne mają wyższą ocenę efektywności niż panele polikrystaliczne. Oznacza to, że panel monokrystaliczny jest bardziej wydajny w przechwytywaniu energii słonecznej. Są one jednak mniej czyste niż panele polikrystaliczne i potrzebują więcej miejsca do działania. Te panele są lepsze dla większych instalacji, ale nie są tak dobre dla zimnego klimatu.

Kolejną ważną kwestią przy wyborze paneli słonecznych jest to, czy producent oferuje gwarancję na panel. Gwarancja może pomóc określić, czy panel będzie działać zgodnie z oczekiwaniami w czasie. Upewnij się również, że producent oferuje „certyfikat testu błyskowego”. Ten certyfikat pokazuje, że panel został przetestowany w optymalnych warunkach.

Kolor blachy tylnej również wpływa na wydajność panelu słonecznego. Jeśli arkusz tylny jest czarny, pochłania więcej ciepła. Z drugiej strony, arkusz tylny w kolorze niebieskim lub zielonym może pomóc panelowi słonecznemu pracować bardziej efektywnie.

Jeśli rozważasz instalację energii słonecznej, prawdopodobnie będziesz miał rozmowy z kilkoma wykonawcami solarnymi. Będą oni mogli przedstawić szacunki i polecić panele słoneczne. Mogą również polecić baterie słoneczne do użytku z systemem. Są one również prawdopodobnie będzie więcej niż chętny do odpowiedzi na pytania dotyczące paneli słonecznych. Możesz również przedłużyć gwarancję na falownik, aby zapewnić sobie większy spokój.

Dodatkowo będziesz chciał poszukać panelu słonecznego, który ma tolerancję mocy. Oznacza to, że nigdy nie będzie produkować mniej niż jego maksymalna moc. Tolerancja mocy +/-5% oznacza, że 300-watowy panel może produkować wszędzie od 285 do 315 watów.

Liczba godzin słonecznych w Twojej okolicy jest również ważna. Ogólnie rzecz biorąc, większość miejsc otrzymuje 4-6 godzin słonecznych dziennie. Oznacza to, że można spodziewać się dobrej ilości energii słonecznej w ciągu dnia. Liczba godzin słonecznych może również pomóc w określeniu liczby paneli słonecznych, których będziesz potrzebować.

Kolejną kwestią jest temperatura. Wydajność panelu słonecznego jest często zmniejszana, gdy temperatura powierzchni wzrasta. Na przykład, wzrost o 20 stopni Celsjusza spowoduje utratę 10% mocy. Ponadto, śnieg lub lód może zmniejszyć moc wyjściową panelu słonecznego. Ważne jest, aby zrozumieć, że współczynnik temperaturowy panelu słonecznego wynosi -0,4% na degC do -0,5% na degC.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *