Czy mycie maszynowe dużych powierzchni jest przyjazne dla środowiska?

Niezależnie od tego, czy chodzi o ubrania czy dywany, pranie w pralce dużych powierzchni niekoniecznie jest przyjazne dla środowiska. Ale dzięki kilku prostym zmianom w domu możesz zmniejszyć swój ślad węglowy i uczynić swój dom bardziej przyjaznym dla środowiska miejscem do życia.

Zmniejszenie zrzucania mikrowłókien

Obecnie istnieje kilka podejść do zmniejszenia zrzucania mikrowłókien. Jednym z nich jest zmniejszenie ilości wody używanej w cyklu prania. Innym jest przejście na włókna naturalne, które mają mniejszy wpływ na środowisko niż ich syntetyczne odpowiedniki. Trzecim podejściem jest pranie ubrań rzadziej.

Oprócz zmniejszenia ilości mikrowłókien uwalnianych do ścieków, pranie ubrań w mniejszej ilości może również przedłużyć ich cykl życia. Szacuje się, że z przeciętnego sześciokilogramowego ładunku prania odrywa się 700 000 mikrowłókien.

Najskuteczniejszym sposobem ograniczenia zrzucania mikrowłókien w cyklu prania jest zastosowanie filtra liniowego. Urządzenia te są dostępne w sprzedaży i łatwo dopasować je do rutyny prania. Wyłapują one mikrowłókna zanim trafią do ścieków i mogą zmniejszyć ich ilość o 50 procent – sekcja ta została zaczerpnięta ze strony sos-amstaffy.pl.

Inną metodą jest pranie ubrań w zimnej wodzie. Niektóre badania wykazały, że gorąca woda uwalnia więcej mikrowłókien. Jednak wyniki mogą się różnić w zależności od badania. Jeśli używasz gorącej wody, możesz również zmniejszyć wydzielanie mikrowłókien poprzez użycie delikatnego cyklu, pranie ubrań rzadziej lub czyszczenie punktowe polaru.

Trzecim podejściem jest zmniejszenie ilości mikrowłókien, które są uwalniane do ścieków poprzez użycie worka do prania, który zbiera włókna syntetyczne. Worki te wykonane są z tkanych monofilamentów o małej wielkości porów.

Inną metodą jest zastosowanie płynnego detergentu organicznego. Detergenty te zawierają ziarna z funkcją „scrub”, które rozluźniają włókna, co pomaga w redukcji mikrowłókien.

Finally, a front-loading washing machine may help reduce the shedding of microfibres. Tego typu pralki zużywają mniej wody niż modele ładowane od góry.

Pierz ubrania rzadziej

Efektywne wykorzystanie energii to dobra rzecz, a istnieje wiele sposobów na obniżenie rachunków za media. Jednym ze sposobów jest rzadsze pranie ubrań. To może brzmieć jak wysoki rozkaz, ale to może być zrobione. Jeśli możesz to zrobić, zaoszczędzisz mnóstwo w dłuższej perspektywie. Istnieje kilka sposobów, aby to zrobić, ale dobrą zasadą jest, aby umyć swoje ubrania w nocy. To nie tylko pozwoli Ci zaoszczędzić pieniądze w dłuższej perspektywie, ale zapewni, że dostaniesz najwięcej z Twoich ubrań. Pojedynczy ładunek może zająć do 45 galonów wody, więc trzeba będzie odpowiednio zaplanować.

Nie oznacza to, że nie możesz prać ubrań częściej. W rzeczywistości możesz być zaskoczony liczbą osób, które to robią. Jest to szczególnie prawdziwe, jeśli jesteś rodzicem z gospodarstwem domowym pełnym małych dzieci. Jeśli jesteś rodzicem, być może będziesz musiał prać ubrania swoich dzieci częściej niż byś chciał. Na przykład, możesz być w stanie zrobić to w środku nocy, jeśli zrobisz to w weekend. Jeśli masz szczęście, będziesz w stanie zrobić to również w dni powszednie. Będziesz musiał dowiedzieć się, co działa najlepiej dla ciebie. W rzeczywistości niektóre badania pokazują, że dzieci mogą faktycznie być bardziej skłonne do wykonania zadania, jeśli muszą je samodzielnie umyć.

Przełącz się na energooszczędną pralkę

Wybór energooszczędnej pralki do dużych powierzchni prania może być świetnym sposobem na obniżenie kosztów. Ten typ pralki zużywa mniej wody, energii i detergentu do czyszczenia ubrań, co może zaoszczędzić setki dolarów w okresie eksploatacji urządzenia.

Większość amerykańskich gospodarstw domowych pierze około 300 ładunków prania rocznie. Zamieniając pralkę na taką, która wykorzystuje energooszczędny detergent i posiada certyfikat ENERGY STAR, można zaoszczędzić do 370 dolarów na rachunkach za energię.

Pralka z certyfikatem ENERGY STAR zużywa o 25% mniej energii i około jedną trzecią mniej wody niż pralka konwencjonalna. Komercyjna pralka ENERGY STAR może zaoszczędzić 1,1 mln MMBtu gazu ziemnego i 971 mln galonów wody. Pomaga to w zmniejszeniu emisji gazów cieplarnianych.

Chociaż urządzenia te kosztują nieco więcej niż ich tradycyjne odpowiedniki, zaoszczędzone pieniądze mogą się sumować. Oszczędności można sprawdzić za pomocą kalkulatora zużycia mediów.

Jeśli wymienisz starą pralkę ładowaną od góry na nowy model ładowany od przodu, możesz zaoszczędzić 135 dolarów rocznie na kosztach energii. W ciągu sześciu i pół roku daje to sumę około 2 667 dolarów.

Dobrym pomysłem jest również zakup nowej pralki z wysokowydajnym detergentem. Te detergenty są zaprojektowane tak, aby szybko się rozkładały, co pomaga uczynić urządzenie bardziej energooszczędnym. Zwykłe detergenty tworzą zbyt dużo piany, co powoduje marnowanie wody. Detergenty te są zalecane przez American Cleaning Institute.

Chociaż energooszczędne pralki mogą kosztować nieco więcej, oszczędności w kosztach operacyjnych z nawiązką zwrócą różnicę. One także czyszczą ubrania lepiej i są lepsze dla środowiska. Możesz również zakwalifikować się do rabatów, które mogą jeszcze bardziej obniżyć koszt pralki o wysokiej wydajności.

Kupuj ekologiczne detergenty

Kupowanie ekologicznych detergentów do prania dużych ilości ubrań to dobry sposób na zmniejszenie wpływu na środowisko. Ekologiczne detergenty są tworzone bez ostrych substancji chemicznych i sztucznych zapachów. Zamiast tego, uzyskują swój zapach z olejków eterycznych i ekstraktów botanicznych.

Wpływ tradycyjnych środków piorących na środowisko jest znaczny. Zawierają one wybielacz chlorowy, który może przedostać się do wód gruntowych, rzek i jezior. Wynikające z tego niedobory wody stają się poważnym problemem globalnym. Wielu konsumentów staje się bardziej świadomych toksyn zawartych w tradycyjnych środkach piorących.

Wiele ekologicznych detergentów do prania pochodzi od marek, które wytwarzają swoje produkty przy użyciu energii odnawialnej i innych ekologicznych materiałów. Najlepsze z tych detergentów mogą pomóc zmniejszyć wpływ na środowisko, jednocześnie poprawiając jakość Twoich ubrań. Niektóre z nich są również bardziej przyjazne dla budżetu.

Dobry ekologiczny detergent może kosztować więcej niż twój zwykły detergent, ale nie będziesz musiał poświęcać jakości czyszczenia. Podczas zakupów ekologicznego detergentu do prania szukaj produktów, które mają etykietę EPA Safer Choice Label lub znak Environmental Working Group Verified. Oba te znaki ekologiczne wymagają, aby produkty ujawniały swoje składniki i zostały przetestowane w celu spełnienia surowych norm.

Najlepsze ekologiczne detergenty są zazwyczaj wolne od ostrych chemikaliów, wybielaczy optycznych i parabenów. Nie zawierają również fosforanów ani sztucznych substancji zapachowych.

Niektóre eco-friendly pralniani detergenty robią od roślinnych opierających się materiałów tak jak kokosowy olej, palmowy olej i pectinase. Składniki te są naturalne i łatwo dostępne. Są one również cruelty-free i niskie w skali podrażnień skóry EWG.

Jeśli interesuje Cię najlepszy ekologiczny detergent do prania w pralce dużych powierzchni ubrań, szukaj etykiety EPA Safer Choice Label lub znaku Environmental Working Group Verified. Dzięki tym certyfikatom będziesz mieć pewność, że składniki produktu są bezpieczne dla konsumentów i pracowników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *