Budowa domu w parku narodowym lub rezerwacie przyrody

Chcąc wybudować dom w parku narodowym lub rezerwacie przyrody, należy pamiętać o wielu kwestiach. Obejmują one wybór miejsca, zdobycie niezbędnych pozwoleń i uzyskanie kredytu hipotecznego.

Zapraszamy do lektury artykułu, który jest efektem naszej współpracy z roweryzone.pl

Gifford Homestead Barn

Położony w pobliżu centrum dla zwiedzających na Scenic Drive, Gifford Homestead jest muzeum minionej epoki. Zbudowany w 1908 roku dom ma swoje korzenie w rodzinie poligamisty Calvina Pendletona. Giffordowie zajmowali dom przez ponad czterdzieści lat. W 1954 roku dobudowali łazienkę i wiatę na samochód.

Giffordsowie wybudowali również mały motel dla turystów. Jest to jedyny zagospodarowany kemping w Parku Narodowym Capitol Reef. Zagroda otoczona jest okazałą ceglano-czerwoną ścianą skalną, dzięki czemu jest to malownicze miejsce na piknik.

Zagroda Giffordów jest nie tylko świetnym miejscem do poznania pionierów, którzy osiedlili się w okolicy Fruita, ale służy również jako miejsce pokazów kulturowych. Muzeum zawiera przedmioty pochodzące od różnych producentów owoców i warzyw, którzy mieszkali w okolicy, a sklep sprzedaje reprodukcje narzędzi pionierskich, jak również butelkowane owoce i warzywa.

The Gifford Homestead jest również dobrym miejscem, aby zobaczyć niektóre z bogatych owoców uprawianych w dolinie. Odwiedzający mogą również kupić świeżo upieczone ciasta, chleb i inne smakołyki w małym sklepiku. Zagroda Giffordów jest otwarta od 14 marca (Dzień Liczby Pi) do 31 października. Sklep jest otwarty codziennie od 8 do 5, a zwiedzający mogą również zbierać owoce z sadu obok.

The Gifford Homestead ma również zaszczyt być najmniejszym parkiem stanowym w Utah. Znajduje się on wzdłuż malowniczego przejazdu i posiada prawie trzy tysiące drzew owocowych. W zagrodzie znajduje się również wiele zabytków z czasów pionierskich, w tym jednopokojowy dom szkolny, kuźnia i pompa wodna z lat 90-tych XIX wieku. Zagroda Giffordów posiada również niewielki parking przy podwórzu.

Many Glacier Hotel

Położony na brzegu jeziora Swiftcurrent, Many Glacier Hotel był klejnotem w koronie budynków Great Northern Railway. Ten historyczny hotel jest obecnie Narodowym Zabytkiem. Został zbudowany w latach 1914-15.

Hotel Many Glacier został zaprojektowany przez Thomasa D. McMahona. Został zbudowany tak, aby odzwierciedlał szwajcarski styl chalet. Zewnętrzna część hotelu wykończona jest pomalowanym na brązowo drewnianym sidingiem. W lobby znajduje się duży kominek. Jest on otoczony balkonami. Hotel Many Glacier dysponuje restauracją, sklepem z przekąskami i programami dla rangerów. Oferuje on wycieczki Red Busem i wycieczki łodzią.

Hotel Many Glacier był kiedyś największym hotelem w Montanie. Goście mogli zatrzymać się w pokojach od jedynek po łóżka typu queen. Niektóre pokoje mają prywatne łazienki. Inne pokoje mają wspólne łazienki.

Hotel Many Glacier był na przestrzeni lat kilkakrotnie odnawiany. Został zbudowany na początku 1900 roku w stylu Swiss chalet. Konstrukcja hotelu wytrzymała 90 lat trudnych warunków atmosferycznych i środowiskowych. Poza zagrożeniem ze strony zimowych opadów śniegu, hotel został również uszkodzony przez pożar lasu. Hotel przetrwał pożar.

W 2016 roku przeprowadzono częściowy remont hotelu. Założono nowy dach oraz wybudowano nową jadalnię. W hotelu przeprowadzono również kosmetyczne remonty. Projekt kosztował ponad 25 milionów dolarów. Część pieniędzy pochodziła z Glacier National Park Conservancy.

Many Glacier Hotel przetrwał 90 lat trudnych warunków atmosferycznych. Stał się on tematem filmu dokumentalnego. Film jest obecnie przesyłany strumieniowo na Netflix. Został również umieszczony na liście National Trust For Historic Preservation „America’s 11 Most Endangered Places” w 1996 roku.

Cliff Palace

Położony w Parku Narodowym Mesa Verde, Cliff Palace jest jednym z największych mieszkań klifowych w Stanach Zjednoczonych. Uważa się, że został zbudowany przez Ancestral Puebloans w 1200s. Zawiera dużą liczbę pokoi i mógł służyć jako centrum społeczne lub administracyjne.

Na początku lat 30-tych XX wieku struktura była w rozpaczliwej potrzebie naprawy. Carnegie Institution of Washington i Public Works Administration sfinansowały projekt pomiarów i naprawy. Wybudowano nowy szlak, aby uczynić miejsce bardziej dostępnym. Zespół dodał również betonowe ściany oporowe. Wyniki projektu ujawniły istnienie dwóch odrębnych grup społecznych.

Około 75% mieszkań na klifie to kompleksy mieszkalnych dziedzińców, gdzie każda rodzina miała swoją własną kiwę. Kivy były okrągłymi wykopami, które były otoczone przez apartamenty małych pomieszczeń. Pomieszczenia te mogły być przykryte, tworząc mały plac.

Cliff Palace był również domem dla ponad dwudziestu jeden kiv i uważa się, że jest to największe mieszkanie na klifie w parku. Miejsce to było kiedyś dobrze prosperującą społecznością, z populacją do 100 osób. Cliff Palace mógł służyć jako centralny magazyn dla innych mieszkań w okolicy.

Miejsce jest otwarte dla wycieczek z przewodnikiem. Bilety można kupić w Centrum dla Zwiedzających. Zwiedzający mogą również otrzymać program Junior Ranger w Centrum dla Zwiedzających.

Cliff Palace został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1978 roku. Pałac na klifie był największą rezydencją przodków w Parku Narodowym Mesa Verde i jest jedną z najczęściej fotografowanych struktur na świecie. Znajduje się w alkowie na wschodniej ścianie Cliff Canyon.

Crater Lake

Pod koniec XIX wieku pomysł budowy domu w parku narodowym lub rezerwacie przyrody nie był idealnym rozwiązaniem. Firmy drzewne ostro walczyły, a politycy wprowadzali projekty ustaw uchylających ochronę federalną.

William Gladstone Steel, superintendent przewoźników pocztowych w Portland w stanie Oregon, był na pierwszej linii walki o ochronę jeziora Crater. W 1890 roku napisał książkę „The Mountains of Oregon”. Był również członkiem założycielem Oregon Conservation Movement. Zaczął lobbować u rządu federalnego, aby chronić ten obszar. Zażądał obszaru o powierzchni 230 000 akrów.

Steel wprowadził również ustawodawstwo w celu ochrony Crater Lake. Wysłał kopie swojej książki do członków Kongresu. Spotkał się z senatorami i kongresmenami w Waszyngtonie.

Jako część Nowego Ładu, Civilian Conservation Corps (CCC) został stworzony, by pomóc w sadzeniu drzew w całym kraju. CCC był odpowiedzialny za budowę wielu budynków w Crater Lake National Park.

W 1928 roku Crater Lake National Park Company zbudowała sklep z zaopatrzeniem i kawiarnię. Budynek był wysoki na półtora piętra i zorientowany na jezioro. Budynek zwieńczony był stromym dwuspadowym dachem pokrytym drewnianym gontem.

W miesiącach zimowych poziom wody w Jeziorze Kraterowym był tak niski, że woda wypełniała jezioro. Opady śniegu również zwiększyły ilość wody w jeziorze.

Kongres uchwalił w 1891 roku ustawę o ochronie Jeziora Kraterowego. Ustawa obejmowała dziesięć townships wokół jeziora. Wzywała ona również do utworzenia parku stanowego. Był to pierwszy taki chroniony obszar w Stanach Zjednoczonych.

Crater Lake Lodge został zbudowany na wschodnim krańcu Rim Village. Została zaprojektowana w celu zapewnienia zakwaterowania i posiłków.

Mesa Verde

Położony w południowo-zachodnim Kolorado, park narodowy i rezerwat przyrody Mesa Verde oferuje odwiedzającym możliwość doświadczenia starożytnej kultury Pueblo. Park jest domem dla setek ruin pueblo i tysięcy stanowisk archeologicznych, co czyni go jednym z największych rezerwatów archeologicznych w Stanach Zjednoczonych.

Obszar Mesa Verde był domem dla Ancestral Puebloans, którzy osiedlili się na tym obszarze około 550 roku naszej ery. Zbudowali oni prymitywne domy, lub pueblos, w niszach pod wiszącymi klifami. Uprawiali szczyty mesa i budowali ziemne domy. Nauczyli się wyrabiać garnki i łuki. Nauczyli się również budować kivy, które były dużymi pomieszczeniami ceremonialnymi.

Przodkowie Pueblończyków przenieśli się na południe do Nowego Meksyku i Arizony około roku 1276. Nadal budowali alkowy, a ich populacja wzrosła do około 5 tysięcy. Jednak z powodu presji środowiska zaczęli się oddalać.

Park Narodowy Mesa Verde został utworzony w 1906 roku. Jego celem była ochrona prehistorycznych mieszkań na klifach. W parku znajduje się ponad 600 klifowych domostw i stanowisk archeologicznych. Stanowiska te wahają się od pithouses zbudowanych w 500 roku do mieszkań klifowych z 1200 roku.

Park Narodowy Mesa Verde jest otwarty przez cały rok i oferuje szereg usług. Odwiedzający mogą korzystać z widoków, punktów widokowych i szlaków turystycznych. Mogą również wziąć udział w wycieczkach z przewodnikiem po ruinach. Zwiedzającym musi towarzyszyć strażnik parku.

Mesa Verde jest domem dla wielu zwierząt, w tym czarnych niedźwiedzi, indyków i kojotów. Na tym terenie występują również ptaki, lwy górskie i jaszczurki. Park chroni rośliny i zwierzęta, które są rodzime dla tego obszaru.

Park Narodowy Mesa Verde znajduje się na terenie rezerwatu Indian Ute Mountain Ute. Park jest zagrożony przez dzikie pożary od 1989 roku, ale pożary nie spowodowały zniszczenia żadnych ważnych stanowisk archeologicznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *