Woda deszczowa jest niebezpieczna do picia na całym świecie

Najwyraźniej woda deszczowa jest niebezpieczna do picia na całym świecie, ze względu na obecność substancji nad- i polifluoroalkilowych (PFAS). Substancje te są nie tylko niebezpieczne dla naszego zdrowia, ale także powodują poważne szkody dla naszego środowiska. Substancje te są uwalniane do naszych zasobów wodnych, gdy używamy dezodorantów i perfum, które je zawierają. Znajdują się one również w niektórych produktach spożywczych i napojach.

Substancje per- i polifluoroalkilowe

PFAS to niebezpieczne substancje chemiczne, często nazywane „wiecznymi chemikaliami”, które nie ulegają rozkładowi w środowisku. Występują w wodzie, glebie, śniegu i atmosferze. Wiadomo, że są związane z chorobami tarczycy, bezpłodnością i rakiem. Wiadomo również, że przenikają do wody pitnej i produktów spożywczych. Te chemikalia zostały znalezione w różnych produktach konsumenckich, w tym w szamponach dla dzieci, makijażu, dywanach i odzieży. Można je również znaleźć w ludzkiej krwi. Ostatnie badanie wykazało, że PFAS w wodzie pitnej mogą być powiązane z wieloma problemami zdrowotnymi, w tym z wyższym ryzykiem otyłości, cholesterolu i raka – cytat ten został zaczerpnięty od redaktora serwisu Weterynarz Włoszczowa. PFAS mogą również wpływać na układ odpornościowy i wątrobę, a także powodować opóźnienia rozwojowe u dzieci.

W badaniu stwierdzono, że PFAS występują we wszystkich częściach świata. Naukowcy stwierdzili również, że poziomy PFAS są często powyżej wytycznych dotyczących wody pitnej w Stanach Zjednoczonych, Danii i Unii Europejskiej. Twierdzą, że te poziomy są niebezpieczne i niebezpieczne do picia.

Badanie zostało przeprowadzone przez naukowców z ETH Zurich i Stockholm University. Od lat badają oni zanieczyszczenia na całym świecie i stwierdzili, że PFAS są powszechne w większości miejsc na naszej planecie. Odkryli również, że zawartość PFAS w wodzie deszczowej była wyższa niż wytyczne dotyczące wody pitnej w Stanach Zjednoczonych. Badanie skupiło się na czterech konkretnych zanieczyszczeniach PFAS. Autorzy zalecili oczyszczenie PFAS w środowisku i zakręcenie kranów, w których stosuje się PFAS. Zalecili również, aby ludzie byli świadomi zagrożeń związanych z PFAS i zmniejszyli swoją ekspozycję na nie.

PFAS to duża klasa przemysłowych substancji chemicznych. Stanowią one grupę ponad 4700 chemikaliów stosowanych w różnych produktach konsumenckich, w tym w odzieży, makijażu i naczyniach kuchennych. Chemikalia te są stosowane w wodoodpornym makijażu od 1940 roku. Są one również stosowane w naczyniach kuchennych z powłoką nieprzywierającą i są znane z właściwości odpychających plamy.

Naukowcy z Uniwersytetu w Sztokholmie badają PFAS od dekady. Twierdzą oni, że PFAS w wodzie deszczowej są niebezpieczne do picia. Ich wyniki sugerują, że cała woda deszczowa na Ziemi jest niebezpieczna do picia. Twierdzą również, że PFAS są obecne w każdym rejonie planety, a te chemikalia zostały szeroko rozprowadzone w atmosferze.

W badaniu, opublikowanym w Environmental Science & Technology, stwierdzono również, że PFAS zanieczyszczają źródła wody na całym świecie. Naukowcy stwierdzili, że poziomy PFOA i PFOS w wodzie deszczowej często przekraczają poziomy zalecane dla wody pitnej w Stanach Zjednoczonych, Danii i UE. Stwierdzili również, że poziomy PFAS w wodzie deszczowej są wyższe od wytycznych dotyczących wody pitnej w wielu odległych obszarach. Poziomy te często przekraczają Środowiskową Normę Jakości dla Śródlądowych Wód Powierzchniowych Unii Europejskiej, która jest normą stosowaną w Danii.

Wpływ na środowisko

W zależności od regionu, roczne trendy opadów są różne. Wraz ze zmianami klimatu oczekuje się, że wpływ wody deszczowej na środowisko będzie się zwiększał. Na wielu obszarach zmiany klimatyczne doprowadzą do większej liczby ekstremalnych zdarzeń opadowych. Może to mieć poważny wpływ na zdrowie ludzi, rolnictwo i dzikie zwierzęta. Zmieniające się zasoby wodne mogą mieć również negatywny wpływ na zaopatrzenie w wodę pitną w niektórych regionach. Uwzględnienie wpływu zmian klimatu na opady jest ważnym elementem planowania rozwoju miast.

Woda jest niezbędna do życia. W rzeczywistości całe życie na Ziemi opiera się na wodzie, aby przetrwać. Wśród skutków deszczu są jego pozytywy, takie jak nawadnianie roślin, zapobieganie erozji i zaspokajanie potrzeb pitnych ludzi. Po stronie negatywów, nadmierne opady mogą powodować powodzie, które mogą prowadzić do uszkodzenia budynków i dróg oraz mogą zagrażać życiu ludzkiemu. Skutki opadów deszczu zależą od ich ilości, temperatury i ruchu mas powietrza. Niektóre części świata są bardziej dotknięte niż inne. W Stanach Zjednoczonych, na północnym wschodzie i środkowym zachodzie odnotowano wzrost liczby ekstremalnych opadów.

Jedną z najważniejszych korzyści płynących z gromadzenia wody deszczowej jest to, że pomaga ona zapobiegać powodziom. Powodzie są poważnym problemem na obszarach miejskich i mogą prowadzić do wielu problemów. Kiedy woda zalewa miasto, może powodować uszkodzenia dróg, mostów, budynków, siedlisk dzikiej przyrody i dróg wodnych. Niektóre obszary zostały zdewastowane przez powodzie, w tym Nashville w stanie Tennessee, które poniosło szkody w wysokości 22 milionów dolarów.

Inną ważną zaletą zbierania wody deszczowej jest to, że może ona zmniejszyć zapotrzebowanie na wodę miejską. Woda deszczowa jest wolna od chemikaliów i soli, co pomaga chronić środowisko. Woda deszczowa może być również wykorzystywana do czyszczenia ziemi i prania odzieży.

W Stanach Zjednoczonych spływy wód burzowych są źródłem zanieczyszczeń numer jeden. Jest to spowodowane częściowo zanieczyszczeniem azotem, który przyczynia się do zmniejszania populacji ryb w niektórych obszarach. W niektórych regionach zasoby wody zostały uszczuplone z powodu suszy i zmniejszonych opadów. Zwiększenie liczby systemów zbierania wody deszczowej pomaga zmniejszyć ilość spływu wód burzowych i może również pomóc w zapobieganiu erozji.

Analiza śladu wodnego systemów pilotażowych we Francji wykazała, że systemy zbierania wody deszczowej odciążają zasoby wodne i zapewniają lepszy zwrot z inwestycji niż konwencjonalne miejskie źródła wody. Opracowano wskaźniki stresu wodnego, aby zmierzyć wpływ zużycia wody na środowisko. Stwierdzono, że największy wpływ na środowisko ma energia elektryczna do pompowania, a następnie budowa infrastruktury i waga budynków.

Ta sama analiza została przeprowadzona w celu zbadania wpływu na środowisko zastąpienia wody pitnej wodą deszczową. Wyniki pokazały, że domowa RWH była najlepszą alternatywą, redukując 76-153 Mkg O3 eq. i 15-31 Mkg H+ mole eq. Ponadto, 25% zastosowanie domowych systemów RWH zmniejszyło 21-43 TJ skumulowanego zapotrzebowania na energię, zmniejszyło 10-20 Mkg N eutrofizacji i zmniejszyło 1167-2343 Mg CO2 eq.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *